Біологія та Екологія
Екологія – наука , яка досліджує функціонування систем і структур надорганізменного рівня (екосистем або біогеоценозів) в їх взаємодії один з одним сукупністю факторів навколишнього середовища. Екологія охоплює широке коло теоретичних і практичних питань: вивчення різних рівней біологічної організації – від окремих організмів через популяції й угруповання до екосистем, принципи й закономірності їх структури, функціонування, розвитку, регуляторні й адаптивні механізми; досліджує сутність процесів обміну і перетворення речовин та енергії; веде пошуки природних законів організації життя на нашій планеті. Термін “екологія” був запропонований Е.Геккелем в 1866 р.
Розширення предмета екології привело до появи в літературі ряду нових її визначень, зокрема відомий еколог Ю.Одум дає таке трактування як – міждисциплінарна область знання про будову і функціонування багаторівневих систем в природі і суспільстві в їх взаємозв’язку.
Це досить широке визначення, але воно більше інших відповідає сьогоднішньому розумінні екології.
Біологія – комплексна наука, яка включає в себе багато напрямів.
-
Ботаніка – наука про рослини;
-
Зоологія – наука про тварин;
-
Бактеріологія – наука про бактерії;
-
Мікологія – наука про гриби;
-
Ліхенологія – наука про лишайники;
-
Вірусологія – наука про віруси;
-
Антропологія – дисципліни, присвячені вивченню людини;
-
Морфологія – вивчає зовнішню будову та форму організмів;
-
Анатомія вивчає внутрішню будову та форму організмів;
-
Фізіологія – наука про функції живих організмів та їх частин;
-
Молекулярна біологія, біохімія та біофізика – дисципліни, які вивчають молекулярний рівень організації життя;
-
Цитологія – наука про клітини;
-
Гістологія – наука про тканини;
-
Біологія розвитку – наука, яка вивчає закономірності індивідуального розвитку;
-
Генетика – наука про спадковість і мінливість;
-
Екологія – наука, яка вивчає спосіб життя організмів та їх взаємодію з навколишнім середовищем;
-
Еволюційне вчення – розділ біології, присвячений дослідженню закономірностей історичного розвитку живого;
-
Систематика – наука, основним завданням якої є класифікація живих істот;
-
Палеонтологія – наука, яка досліджує рештки викопних організмів.
Під час вивчення біології Ви зустрічатиметесь з усіма переліченими науками і таким чином їх буде легше запам’ятати.
Урбанізація – характерний процес нашого часу, обумовлений швидким збільшенням чисельності населення і числа міст, різким зростанням ролі великих міст, формуванням міських агломерацій і міського способу життя.
Урбанізація створює специфічне середовище існування людини, яке відрізняється якісно новим поєднанням виробничих, соціально-побутових і екологічних умов.
За деякими оцінками, у світі протягом одного тижня до міст переселяється більше мільйона чоловік. Особливо інтенсивно протікають процеси урбанізації в країнах, що розвиваються. До 2030 року практично все населення світу буде жити в селищах міського типу. Причиною урбанізації є соціально-економічні фактори.
Поряд з позитивним впливом на життя міського населення, який визначається централізованими комунікаціями обслуговування, з ним поєднуються і негативні явища – забруднення середовища продуктами згорання при роботі теплоелектроцентралей, вібрація, зростання шуму.
З ростом міст ускладнюється і їх промислово-господарський комплекс, що призводить до забруднення міського середовища відходами виробництва.
Ступінь впливу міського середовища на здоров’я міських жителів безпосередньо пов’язаний з величиною міста, оскільки по мірі її зростання міське господарство ускладнюється – збільшується число вузлів опалення і водопостачання, розширюється міський транспорт та інші галузі обслуговування населення.