top of page
Фото автораАлекс Чагин

Класифікація класа комах

Оновлено: 28 січ. 2023 р.

Відкритощелепні комахи – основний клас шестиногих. Тіло підрозділяється на голову з вусиками і трьома парами ротових кінцівок, трьох сегментні груди з трьома парами ніг і черевце, яке не має розвинених кінцівок. Дихання трахейне. Ротовий апарат, на відміну від покритощелепних, відкритий.



Членистоногих, тіло яких розділене на трьохчленикові груди з трьома парами ходильних ніг і черевце без розвинених кінцівок об’єднують в надклас шестиногих (Hexapoda).

До недавнього часу всіх шестиногих об’єднували в один клас комахи (Insecta). Ряди Collembola, Protura i Diplura вважалися групою безкрилих комах (Apterygota). Але потім з’ясувалося, що представники цієї групи – особлива гілка трахейнодишних, яка пристосувалася до життя в грунті та подібних субстратах. На це вказує наявність у представників цих 3 рядів всередині голови спеціальної капсули, яка утворена оральними складками і в якій розташований ентогнатний ротовий апарат та розташування протоцеребруму над дейтоцеребрумом.


Комахи

В 1956 р. на Міжнародному ентомологічному конгресі було прийняте рішення про розділення комах на два класи: Insecta-Entognatha – Покритощелепні комахи і Insecta-Ectognatha – Відкритощелепні комахи.

У покритощелепних комах грудний відділ слабко відокремлений від черевного. Ротовий апарат прихований в головній капсулі. У них бокові стінки ротової порожнини зрослися з нижньою губою, утворюючи глибоку порожнину, в якій знаходяться функціонуючі щелепи: мандибул і максилли. На голові більшості покритощелепних розташовані вусики, часто є прості очі. На черевці нерідко розвинені рухові придатки. Дихання трахейне або тільки шкірне.

Постембріональний розвиток – аметаболія, або прямий розвиток (прометаболія). При аметаболії з яйця виходить личинка, яка схожа на імаго. Відмінності стосуються лише розмірів, пропорцій тіла і ступеня розвитку гонад. Линька може відбуватися і в імагінальному стані.


Комахи

Відкритощелепні комахи – основний клас шестиногих. Тіло підрозділяється на голову з вусиками і трьома парами ротових кінцівок, трьох сегментні груди з трьома парами ніг і черевце, яке не має розвинених кінцівок. Дихання трахейне. Ротовий апарат, на відміну від покритощелепних, відкритий. У більшості є розвинені крила на середньо- і задньогрудях та складні фасеткові очі на голові. Рудименти черевних ніжок модифіковані в придатки на задньому кінці тіла. Але у нижчих комах можуть бути присутні і грифельки – рудименти черевних ніжок. Мають високорозвинені адаптаційні здатності і тому досягли найвищого прогресу серед трахейнодишних і всіх членистоногих.

Постембріональний розвиток двох типів – геміметаболія і голометаболія. Геміметаболія – неповне перетворення, або розвиток з поступовим метаморфозом (у тарганів, прямокрилих, клопів, рівнокрилих хоботних та ін.). З яйця виходить личинка (німфа), схожа на імаго, але з зачатковими крилами і недорозвиненими гонадами. Голометаболія – повне перетворення з такими фазами: яйце-личинка-лялечка-імаго (у жуків, метеликів, двокрилих, перетинчастокрилих, волохокрильців і сітчастокрилих). Може бути гіперметаморфоз з личинками кількох типів (у жуків-майок).

У комах з повним перетворенням за розвитком кінцівок виділяють чотири типи личинок – протоподні – з зачатками грудних ніг (бджоли), олігоподні – розвиток трьох пар ходильних ніг (жуки, сітчастокрилі), поліподні – мають крім трьох пар грудних ніг, декілька пар несправжньоніжок на черевці (метелики і пильщики), аподні – безногі (двокрилі, личинки жуків вусачів і златок).

За способом руху личинок комах з повним перетворенням розділяють на камподеоподібні з довгим, рухомим тілом і бігальними кінцівками та чутливими церками (жужелиці, стабіліни); ерукоподібні з м’ясистим, слабко зігнутим тілом з кінцівками або без них (пластинчатовусі); дротяникові – з твердим тілом, круглим в поперечному січінні і опорними церками (ковалики і чорнотілки) і червоподібні – безногі (двокрилі, деякі метелики, пильщики).


Комахи

Лялечки комах бувають вільними, покритими і прихованими. У вільних лялечок зачатки крил і кінцівок добре помітні і вільно відділені від тіла (у жуків). У покритих лялечок зачатки щільно приростають до тіла (у метеликів). Приховані лялечки покриті затверділою не скинутою личинковою шкіркою, яка утворює несправжній кокон – пупарій, всередині якого знаходиться лялечка (у мух).

Комахи розмножуються статевим шляхом, вони роздільностатеві, часто мають виражений статевий диморфізм. Більшість відкладає яйця, але буває і живонародження (м’ясні мухи-саркофаги). У попелиць, бджіл, мурашок, деяких клопів, пильщиків і жуків спостерігається партеногенез – розвиток без запліднення. Варіантом партеногенезу є педогенез – розмноження без запліднення на личинковій фазі розвитку, коли розвиток гонад випережує розвиток інших органів (у комариків-галиць). Для їздців з ряду перетинчастокрилих притаманна поліембріонія – безстатеве розмноження зародків.

Різноманітні форми поведінки комах визначаються комплексами інстинктів. Найскладніша поведінка у суспільних комах, які живуть великими сім’ями (терміти, деякі бджоли, оси, джмелі, мурашки). Для цих комах характерний поліморфізм, тобто диференціювання особин сім’ї на кілька форм (каст): самців, самок (матка-“цариця”) і робочих особин. Велике значення в поведінці комах відіграють біологічно активно речовини – телергони.



Екологія

Загальні принципи і підходи до класифікації комах базуються на ознаках метаморфоза, наявності чи відсутності крил та їх структури, ознак будови ротових апаратів.

Основи сучасної класифікації комах закладені в працях А.Гандлірша, Ф.Сильвестрі, Г.Вебера, А.В.Мартинова, Н.Крістенса, В.Хенніга, К.Гамільтона, С.Туксена, К.Лаутербаха, Г.Я.Бей-Бієнко, І.Х.Шарової та інших авторів.

Сучасна система класу Комахи має такий вигляд (Шарова, 1999):



Клас КОМАХИ ПОКРИТОЩЕЛЕПНІ – Insecta– Entognatha


Ряд Безвусикові, або Протури - Protura

Ряд Ногохвістки, або Коллемболи - Podura

Ряд Двохвістки – Diplura


Клас КОМАХИ ВІДКРИТОЩЕЛЕПНІ Insecta – Ectognatha


Підклас Первиннобезкрилі комахи – Apterygota

Ряд Щетинохвістки – Thysanura


Підклас Крилаті комахи – Pterygota


Інфраклас Древньокрилі – Palaeoptera


Ряд Одноденки – Ephemeroptera

Ряд Бабки – Odonata


Інфраклас Новокрилі – Neoptera


Відділ з неповним перетворенням - Hemimetabola


Надряд Oртоптероїди – Orthopteroidea


Ряд Таргани - Blattoptera

Ряд Богомоли - Manteoptera

Ряд Терміти – Isoptera

Ряд Веснянки – Plecoptera

Ряд Ембії – Embioptera

Ряд Гріллоблатиди - Grilloblattida

Ряд Паличники - Phasmoptera

Ряд Прямокрилі – Orthoptera

Ряд Гемімериди - Hemimerida

Ряд Шкірястокрилі, або Вуховертки – Dermаptera

Ряд Зораптери – Zoraptera


Надряд Геміптероїди – Hemipteroidea


Ряд Сіноїди - Psocoptera

Ряд Пухоїди - Mallophaga

Ряд Воші – Anoplura

Ряд Рівнокрилі хоботні - Homoptera

Ряд Напівтвердокрилі - Hemiptera

Ряд Бахромчастокрилі, або Трипси – Thysanoptera


Відділ з повним перетворенням – Holometabola


Надряд Колеоптероїди – Coleopteroidea


Ряд Твердокрилі, або Жуки – Coleoptera

Ряд Віялокрилі – Strepsiptera


Надряд Нейроптероїди – Neuropteroidea


Ряд Cітчастокрилі – Neuroptera

Ряд Верблюдки – Raphidioptera

Ряд Вислокрилоподібні – Megaloptera


Надряд Мекоптероїди – Mecopteroidea


Ряд Скорпіонниці - Mecoptera

Ряд Волохокрильці - Trichoptera

Ряд Лускокрилі, або Mетелики - Lepidoptera

Ряд Перетинчастокрилі - Hymenoptera

Ряд Блохи - Aphaniptera

Ряд Двокрилі - Diptera



Біологія комах

113 переглядів0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page