Біосфера як досить динамічна планетарна екосистема, в усі періоди свого еволюційного розвитку постійно змінювалася під впливом різних природних процесів. Наслідком тривалої еволюції біосфери стала її здатність до саморегуляції і нейтралізації негативних процесів.
Досягалося це наслідком складного механізму кругообігу речовин, розглянутого нами в розділі 2.
Головною подією еволюції біосфери було пристосування організмів до змінених умов шляхом внутрішньовидової інформації. Гарантом динамічної стійкості біосфери впродовж мільярдів років була природна біота у вигляді угруповань і екосистем в необхідному об’ємі.
Потужним фактором в біосфері стала людська діяльність. З виникненням, удосконаленням і розповсюдженням нових технологій (полювання – землеробська культура – промислова революція) планетарна екосистема, адаптована до впливу природних факторів, стала відчувати зростаючий вплив нових і різних за потужністю факторів. Викликані вони людиною і тому називаються антропогенними.
Антропогенні фактори, принципово відрізняються від факторів природних. В більшості випадків антропогенні фактори є наслідками виробничої діяльності суспільства, і лише іноді вони виробляються зі спеціальною метою змінити елементи природи в бажаному напрямі (насадження лісів, створення водосховищ, знищити шкідливі організми і т.д.).
Всі діючі в природі антропогенні фактори можна об ’єднати в чотири групи (Лаптев, 1975):
- фактори-тіла (рель’єф, водойми, канали, оброблювані грунти, споруди і будівлі, інтродуковані організми та ін.) мають просторову визначеність і довгочасність дії;
- фактори-речовини (звичайні і радіоактивні хімічні речовини, штучні хімічні сполуки і елементи (ксенобіотики), аерозолі, стічні води і вентиляційні викиди та ін.) при потраплянні в природу не мають просторової визначеності, постійно змінюють концентрацію і мігрують в середовищі, змінюють ступінь впливу на елементи природи в зв’язку з динамікою концентрації в середовищі. Одні з них нестійкі і швидко руйнуються, інші можуть зберігатися в незміненому вигляді тривалий час, акумулюватися в навколишньому середовищі;
- фактори-процеси (різноманітна діяльність людини в природі, вплив на природу домашніх тварин і культивованих рослин, знищення шкідливих і відтворення корисних організмів, збирання дикоростучих рослин, добування в природі корисних тварин, добування корисних копалин, антропогенна ерозія грунтів, антропогенний кругообіг речовин та ін.) часто приурочені до обмежених територій, але можуть охоплювати і великі простори. Процеси мають високу динамічність і іноді бувають однонапрямленими;
- фактори-явища (тепло, світло, радіохвилі, електрострум, електромагнітні поля, шум, звукові хвилі, іонізуюче випромінювання, тиск, запиленість атмосфери та ін.) мають точні параметри і від джерела утворення змінюються по суворому градієнту.
Зараз на планеті діє величезне різноманіття антропогенних факторів. В ряді районів вони за своєю дією можуть переважати над природними, визначаючи характер розвитку всієї географічної оболонки.
З науковою і практичною метою антропогенні фактори класифікують за такими ознаками (Лаптев, 1975).
Класифікація антропогенних факторів за їх природою:
1. Механічні: тиск колесами і гусеницями, зважені речовини в повітрі і воді, течії, вирубування лісу, відловлювання тварин, збирання дикоростучих рослин, перешкоди для міграцій тварин, перевертання пластів грунту і т.д.
2. Фізичні: тепло, світло, електромагнітне поле, радіохвилі, інфра- і ультразвук, шум, іонізуюче випромінювання, колір, переведення речовини з одного стану в інший, зміна вологості.
3. Хімічні: хімічні елементи і їх сполуки.
4. Біологічні: вплив інтродукованих організмів, антропогенний природний добір, штучний добір в популяціях диких організмів, насадження лісів.
5. Ландшафтні: штучні водойми, рельєф, рекультивовані ділянки, канали, штучні ліси і луки.
Класифікація антропогенних факторів за їх загальними особливостями:
1. Первинні – ті, що безпосередньо вироблені людиною.
2. Вторинні – ті, що з’явилися в природі під впливом первинних факторів і при їх взаємодії з природними факторами (продукти розкладання пестицидів, ліси, що обміліли після вирубування лісів та ін.).
Класифікація антропогенних факторів за часом походження і дії:
1. Вироблені в минулому: а) ті, що припинили свою дію, але їх наслідки відчуваються і зараз (винищення, випасання, випалювання та ін.); б)ті, що продовжують діяти в теперішній час (штучний рельєф, канал, водосховище, посаджений ліс, інтродукований вид та ін.).
2. Вироблювані в даний час: а) діючі в момент виробництва (звукові коливання, електромагнітні хвилі та ін.); б) діючі певний час після закінчення виробництва (стійкі хімічні забруднювачі, вирубаний ліс, рельєф та ін.).
Класифікація антропогенних факторів за тривалістю дії при припиненні виробництва:
1. Діючі лише в момент їх виробництва (електромагнітне поле, звукові хвилі, світлові промені та ін.).
2. Короткочасної дії (дощування, зрошування, забруднення грунту речовинами, що швидко випаровуються та ін.).
3. Тривалої дії (радіоактивне забруднення, штучний рельєф, інтродуковані види та ін.).
Класифікація антропогенних факторів за їх здатністю до акумуляції в навколишньому середовищі:
1. Не здатні до акумулювання, параметри яких залежать від об’єму і інтенсивності їх породження (звукові подразники, електромагнітні поля, вібрація та ін.).
2. Здатні до короткочасного акумулювання і в результаті цього підсилюючі свій вплив (пестициди в грунті, нестійкі хімічні сполуки в воді і повітрі, запилення атмосфери та ін.).
3. Здатні до безперервної і невизначено тривалої акумуляції (довгоживучі радіоактивні речовини, стійкі хімічні сполуки, вилучення корисних копалин, істотні зміни рельєфу, водосховища та ін.).
Класифікація антропогенних факторів за їх здатності до міграцій
1. Мігруючі, діючі в місці виробництва і на деякій відстані від нього (рельєф , вібрація, електромагнітне поле, звукові коливання, світло та ін.).
2. Мігруючі з токами води і повітря (пил, тепло, хімічні речовини, гази, аерозолі та ін.).
3. Мігруючі з засобами їх виробництва (судна, засоби автомобільного і залізнодорожного транспорту та ін.). Сюди належать різноманітні фактори, в тому числі і деякі з 1 і 2 груп.
4. Мігруючі самостійно (інтродуковані види тварин, здичавілі домашні тварини).
Класифікація антропогенних факторів за масштабами охоплюваного простору:
1. Діють тільки в місці виробництва (загибель тварин під колесами автомобілів та ін.).
2. Діють в місці їх виробництва та на певній відстані від нього (органічні речовини у воді, запиленість атмосфери та ін.).
3. Дія розповсюджується на величезні відстані, а іноді і на всю планету при достатньо високому об’ємі їх виробництва (стійкі хімічні речовини у воді і атмосфері, довгоживучі радіоактивні речовини та ін.).
Класифікація антропогенних факторів за стійкістю змін в навколишньому середовищі, що вони викликають:
1. Викликаючі тимчасові зворотні зміни (будь-який тимчасовий вплив на навколишнє середовище, що не приводить до повного знищення видів; забруднення води нестійкими речовинами та ін.).
3. Викликаючі відносно незворотні зміни (окремі випадки інтродукції видів, створення водосховищ, знищення водойми та ін.).
4. Викликаючі абсолютно незворотні зміни в навколишньому середовищі (повне знищення видів, вилучення корисних копалин та ін.)
Класифікація антропогенних факторів за видами діяльності людини
1. Індивідуальний вплив (браконьєрство, туризм та ін.).
2. Колективний вплив в процесі організованої виробничої діяльності.
Добування корисних копалин: а) з атмосфери; б) з гідросфери; в) з літосфери.
Енергетична промисловість: а) теплоенергетика; б) гідроенергетика; в) ядерна енергетика та ін.
Обробна промисловість: а) металургійна; б) хімічна; в) металообробна; г) текстильна; д) харчова та ін.
Транспорт, будівельна промисловість.
Лісова промисловість.
Сільське господарство: а) рослинництво; б) тваринництво.
Охорона здоров’я (створення зон відпочинку, курортів).
Охорона природи (створення природно-заповідних територій, боротьба з ерозією грунтів, управління погодою, припинення використання, рекультивація ландшафтів, очищення стічних вод і викидів в атмосферу, селекція в дикій природі, біотехнічні заходи, відтворення та ін.
За більш спрощеною класифікацією О.М.Тетіора (1992) до антропогенних впливів відносять всі види, що впливів пригнічують природу і які створюються технікою або безпосередньо людиною. Антропогенні впливи він підрозділяє на :
· технічні перетворення і руйнації природних систем і ландшафтів – в процесі добування природних ресурсів, при сільськогосподарських роботах, будівництві та ін.;
· виснаження природних ресурсів (корисні копалини, вода, біологічні компоненти екосистем);
· глобальні кліматичні впливи (зміни клімату в зв’язку з господарською діяльністю людини);
· естетичні порушення (зміна природних форм, руйнування історико-культурних цінностей і т.д.);
· забруднення навколишнього середовища.
Відомий еколог Б.Коммонер (1974) виділив п’ять, на його думку, основних втручань людини в екологічні процеси:
· спрощення екосистеми і розривання біологічних циклів;
· поява генетичних змін в організмах рослин і тварин;
· введення в екосистему нових видів;
· концентрація розсіяної енергії у вигляді теплового забруднення;
· зростання отруйних відходів від хімічних виробництв.
Дана класифікація необхідна для більш детального вивчення дії антропогенних факторів, більш точної оцінки наслідків впливу людини на біосферу та її окремі елементи.
При виявленні і вивченні антропогенного фактора основну увагу приділяють не на засоби, які його виробили, на ті його елементи, які викликають зміни в навколишньому середовищі.
Вплив на навколишнє середовище здійснюється не тільки в процесі господарської діяльності, але і після її припинення, через вироблені довгоіснуючі антропогенні фактори (стійкі хімічні речовини та ін.).
Пізнання умов і масштабів виробництва антропогенних факторів необхідно для того, щоб шляхом розробки технічних і організаційних заходів скоротити виробництво негативно діючих на навколишнє середовище факторів та підсилити дію тих, що діють позитивно.
Важливою умовою організації природоохоронних заходів є виявлення джерела або місця виробництва антропогенного фактора. Особливі труднощі виникають з цим у відношенні стійких хімічних речовин, здатних до міграцій. Також важко це зробити щодо антропогенних факторів, які виникають спорадично.
Більшість (майже всі) антропогенних факторів розповсюджені в зоні інтенсивного розвитку промисловості і сільського господарства. Є група факторів спорадичного розповсюдження, які можуть бути виявлені лише в різних місцях на обмежених ділянках. Вивчення розповсюдження антропогенних факторів важливе для оцінки їх впливу на навколишнє середовище і організації його охорони.
Кількісною особливістю антропогенних факторів є ступінь насичення ними простору, яку називають їх концентрацією. Концентрація факторів на конкретній ділянці обумовлена рядом обставин: інтенсивністю і характером їх виробництва, ступенем міграційної здатності, властивістю акумуляції в навколишньому середовищі і загальними умовами навколишнього середовища. Тому кількісні параметри піддаються істотним змінам в часі і просторі.
Антропогенні фактори виробляються з різною періодичністю, знання цієї динаміки необхідне для оцінки їх впливу на навколишнє середовище. Число і набір факторів змінюється впродовж року, що обумовлено сезонністю ряду виробничих процесів. Існує добова динаміка числа і набору їх, пов’язана з нерівномірністю виробничої діяльності в різні години доби.
Розповсюдження антропогенних факторів залежить, перш за все, від розповсюдження засобів їх виробництва та особливостей природних умов, в які вироблені фактори потрапляють.
Вивчення динаміки антропогенних факторів має велике значення для порівняння їх з динамічними природними факторами і для визначення ступеня впливу на навколишнє середовище вироблених людиною факторів.
Багато антропогенних факторів здатні до міграцій та акумуляції в навколишньому середовищі і їх виявлення є однією з найважливіших завдань антропогенної екології.
Всі антропогенні фактори діють на фоні природних факторів, підсилюючи, ослаблюючи або повністю усуваючи їх вплив на навколишнє середовище. Тому при виявленні антропогенних факторів треба вивчати кожний діючий в природі фактор з тим, щоб відділити ту його частину, яка обумовлена діяльністю людини.
Опосередкована дія антропогенних факторів на деякі об’єкти буває іноді більш істотною, ніж пряма. Тому необхідно виявляти механізм дії фактора, під яким розуміють сукупність взаємодій в напрямі від антропогенного фактора до об’єкта охорони.
Дія антропогенного фактора на елементи навколишнього середовища залежить не тільки від його якості, але і від кількості на одиницю площі, що можна назвати дозою фактора. Одні і ті ж елементи природи, але в різних умовах, по-різному відносяться до однієї ж і тієї дози антропогенного фактора.
Будь-який антропогенний фактор діє на всі елементи навколишнього середовища в зоні своєї досяжності, але завжди на певні з них він діє найбільш істотно, що і визначає його созологічне значення.
Будь-які антропогенні фактори спричиняють на навколишнє середовище і будь-який його елемент позитивний чи негативний вплив, або виявляються індиферентними, що необхідно враховувати при оцінці їх дії.
За наслідками дії на навколишнє середовище антропогенні фактори можна розділити на декілька груп: руйнування або знищення елементів навколишнього середовища, зміна властивостей цих елементів, збільшення елементів, що існують або створення нових елементів навколишнього середовища, переміщення в просторі.
Наслідки дії антропогенних факторів можуть бути не тільки сучасними, але і віддаленими, що треба враховувати при їх оцінці.
Серед антропогенних факторів виділяють такі фактори, що вже стали антропогенними елементами природи і одночасно є довгоживучими вторинними антропогенними факторами (штучні ліса, водосховища, штучний рельєф та ін.). Але переважну більшість антропогенних факторів не можна назвати елементами природи, бо вони є елементами діялльності людського суспільства.
Контрольні питання
1. Які фактори називають антропогенними ?
2. Які групи антропогенних факторів ви знаєте ?
3. За яким принципом побудована класифікація антропогенних факторів ?
4. Які види втручання людини в природні екологічні процеси виділяє Б.Коммонер?
5. Що таке забруднення навколишнього природного середовища ?
6. Які види забруднень ви знаєте ?
7. Дайте характеристику особливостям впливу антропогенних факторів на навколишнє природне середовище.
コメント